Téma dne

Proč se pietní průvod za Jana Palacha změnil v protest proti prezidentovi

  • Date:19.01.2015
  • Photogallery:open
Nevyhasneme! Výročí sebeupálení Jana Palacha

Výročí sebeupálení Jana Palacha si připomnělo několik stovek lidí pochodem průvodem od jeho hrobu na Olšanských hřbitovech na Václavské náměstí. Pietní vzpomínka se svíčkami v rukou nesla symbolický název – „Nevyhasneme!“ 

Oběť Jana Palacha byla protestem proti okupaci Československa po srpnu 1968, proti komunistické totalitě, ale i projevem zklamání z domácích politiků ustupujících z reformních pozic. Jeho smrt varovala před kolaborací s okupanty.

Palachova památka je stále aktuální, protože čtvrt století po pádu komunismu doba našich kolaborantů s Kremlem neskončila. Jeden z organizátorů piety Martin Přikryl ze spolku Podhradí považuje za trestuhodné, že ruskou propagandu dnes v našem státě šíří přímo náš prezident. Jan Palach v posledním dopisu krátce před svým činem 16. ledna 1969 vznesl kromě zákazu cenzury jako druhý požadavek právě zastavení okupační propagandy.

Demonstranti, kteří přišli uctít Palachovu oběť ve jménu svobody a nezávislosti, vyjádřili rozhořčení nad bratříčkováním našeho prezidenta se současným ruským režimem, který okupuje část Ukrajiny a vede se svým sousedem zákeřnou válku.

Prezidente, odejděte – 10 000 podpisů do Senátu

V průběhu shromáždění přibylo několik desítek podpisů pod petici „10 000 podpisů do Senátu“, která vyzývá Senát Parlamentu ČR k prošetření činů prezidenta Zemana a podání podnětu k Ústavnímu soudu. Ústavní soud by měl prošetřit podezření, že konání prezidenta směřuje proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu.
V případě že by se to prokázalo, mohl by prezident přijít o svou funkci z důvodu velezrady. V současné době petici podepsalo přibližně 9 000 lidí a podle odhadu jejích autorů za měsíc počet signatářů překročí 10 000 potřebných k tomu, aby se peticí zabýval Senát.

Účastníci pietního shromáždění pod sochou svatého Václava sestavili svíčky do tvaru siluety ležící postavy a zazpívali českou státní hymnu.

Vedle české státní vlajky nechyběly modro–žluté ukrajinské vlajky. „Český národ, který zažil na vlastní kůži okupaci v roce šedesát osm, může lépe pochopit Ukrajince, kteří brání svoji nezávislost a svobodu,“ vysvětlovaly mladé Ukrajinky ze sdružení Pražský Majdan, jednoho ze spoluorganizátorů pietní vzpomínky na Jana Palacha.

Je suis Volnovacha

Stejně jako tisíce lidí na Ukrajině demonstranti v Praze uctili památku obětí z autobusu zasaženého raketou v Doněcké oblasti. Někteří účastníci pražského pochodu nesli plakáty s nápisem Je suis Volnovacha. Také tyto Ukrajince Palachova oběť posilovala v boji za svobodu a nezávislost proti okupantům.

Palachova oběť sebe sama je absolutní, nadlidská, pro mnoho lidí nepochopitelná. Ale nezapomínejme na jeho výrok “člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí“. Toto poselství dodává sílu dodnes i nám.
 
http://blog.aktualne.cz/blogy/dzamila-stehlikova.php?itemid=24536

Fotogalerie

  • Date:19.01.2015