Marek Kovařík

3-letý Marek z Olomouce,  trpí  vrozeným svalovým onemocněním a vzácným Dandy-Walkrovým syndromem, jeho vývoj je zpožděný a každý pohyb musí dlouho cvičit. Aktuálně potřebuje částku 16.100,- Kč na rehabilitaci Klim Aktiv Junior v Klimkovicích. Marka se rozhodl podpořit letošní ročník Souboje nevěst .
Mareček se narodil v termínu po bezproblémovém těhotenství. První komplikace nastaly při porodu a měly za následek potrhání nervů v rameni Marečkovy levé ruky. Na to nám bylo doporučeno cvičení Vojtovy metody, kterou jsme cvičili 4x denně. 

Okolo třetího měsíce se však začaly projevovat vývojové svalové problémy. Nemohl se vzepřít na rukou, udržet a zvedat hlavičku, zvedat nožky, později otáčet se a posazovat. Absolvoval mnoho vyšetření, nic konkrétního však lékaři nezjistili. Tak byl Mareček hospitalizován v Brně, pak Ostravě, kde probíhala další vyšetření a biopsie (odebrání vzorku svalu), na základě které byla nakonec určena diagnóza kong. myopatie, CFTSD, neboli vrozené svalové onemocnění. Magnetickou rezonancí byl zjištěn Dandy-Walkerův syndrom, vzácné onemocnění postihující vývoj mozku a způsobující problémy s pohybem, koordinací a intelektem.

U Marečka to znamená, že se neposadí, nemůže stát, pravou rukou nepohybuje, levou omezeně, trpí silnou skoliózou páteře. Mareček je zkrátka odkázaný na pomoc druhých, potřebuje neustálou péči. 

Ani rok 2013 nebyl pro Marečka jednoduchý. Prodělal složitou operaci pupeční kýly, usazení varlátek a plastiku třísel.

Mareček je tomu kombinovaně alergický, má přísnou dietu (bezlepkovou, bezmléčnou, bezvaječnou, bez sóji, ořechů, citrusů, jahod a dalších potravin), reaguje na prach, pyly, roztoče, zvířecí srst. 

Přes to všechno je Mareček bystrý, usměvavý a společenský chlapec. Mentálně se naštěstí vyvíjí dobře. Navštěvuje hudební kroužek, ten se mu moc líbí. Vojtovu metodu cvičíme stále doplňujeme hipoterapií. V září byl Mareček přijat do speciální školky, kterou navštěvuje v dopoledních hodinách. 

Loni v listopadu Mareček poprvé rehabilitoval v sanatoriu Klimkovice, kde jsme vyzkoušeli program Reha Klim Aktiv. Je pro něj vhodný a mohl by mu pomoci udělat pokroky v tělesném vývoji, lékaři mu jej doporučují, je ovšem velmi finančně náročný a pojišťovna ho nehradí.

S některými pomůckami nám pomáhá středisko rané péče v Olomouci (speciální kočárek, rehabilitační pomůcky), náklady na péči o Marečka jsou i tak velmi vysoké.  
Přejeme si, aby se Mareček vyvíjel co možná nejlépe a mohl se zařadit alespoň částečně mezi své vrstevníky. Budeme vděční za jakoukoli pomoc.

Ivana Dvořáková, maminka
Olomouc - Droždin

Dobrým skutkem pro Marečka a jeho finanční dar ve výši 16 100 Kč na speciální rehabilitaci Reha Klim Junior Aktiv v sanatoriu Klimkovice.

NAŠI PARTNEŘI

Transparentní účet: 5005005006/2010 + IBAN: CZ4420100000005005005006
Sbírkový účet: 5005005022/2010
Všeobecné obchodní podmínky, Prohlášení o ochraně osobních údajů dle GDPR
Tvorba webových stránek - Neternity.cz