Iveta Pilařová

Jmenuji se Iveta Pilařová, narodila jsem se v lednu 1975 ve Vrchlabí. Vyrůstala jsem s dalšími třemi sourozenci, maminka pracovala jako sekretářka a účetní, tatínek jako mistr v závodě Kablo Vrchlabí.

Po ukončení základní školní docházky jsem byla přijata na Střední průmyslovou školu keramickou v Bechyni, obor výtvarné zpracování keramiky. Ve druhé půli maturitního ročníku (1993) jsem onemocněla roztroušenou sklerózou mozkomíšní. Středoškolské studium jsem přesto úspěšně skončila maturitou a rozhodla se ve studiu pokračovat. 
Složila jsem přijímací a talentové zkoušky a na druhý pokus se dostala na Vysokou školu umělecko-průmyslovou v Praze 1. Studovala jsem v ateliéru Keramiky a porcelánu u Václava Šeráka a v ateliéru Alternativních technik u Adély Matasové. 
Tuto vysokou školu jsem ukončila v r. 2002 diplomovou prací (sochařským objektem, ve kterém jsem tematicky zpracovávala vyrovnání se s hendikepem) a státní zkouškou. 
Tématu uchopení handicapu uměleckou cestou jsem se věnovala nadále, účastnila se skupinových výstav (2005 Sister and me, Galerie Doubner v Praze 1; 2006 Form follow risk, Galerie Futura, Praha; každoroční výstava Cesta za duhou, Praha) a uspořádala i své autorské výstavy (2003 Můj park, Jedličkův ústav v Praze; 2005 Jako doma, Galerie e.t.c. v Praze; 2005 benefiční pohybová performance pro o.p.s. Ceros – Small flower ve Školské 28 v Praze 2; 2006 Okno, Galerie Entrance, Praha).
V roce 2007 jsem se rozhodla studovat doktorský program na VŠUP v ateliéru Intermediální konfrontace pod vedením ak. mal. prof. Jiřího Davida. V rámci tohoto studia jsem vystavovala: v r. 2009 v Galerii 207 na VŠUP – Nezměrné sny a kroky; 2010 Domácí vězení, Galerie Jelení; 2012 Esperanto, Galerie VŠUP.
Navzdory svému fyzickému postižení se snažím v rámci svých fyzických možností dále pokračovat v činnosti malování – 2013 Nulová energie, Galerie Luxfer v České Skalici; kurátorka Markéta Stará mi uspořádala v r. 2013 v Doxu v Praze výstavu Štafeta jako průřez tvorbou, časově v kontextu právě probíhající výstavy Omezeni normalitou (tato výstava se věnovala fyzickému i mentálnímu handicapu, účastnila se jí řada zahraničních umělců a na spolupráci se podílel i Jedličkův ústav).
Moje onemocnění má bohužel mírně progresivní vývoj a uspokojivě žiji jen díky velké pomoci a péči celé mojí rodiny. 
WalkAide by byl v současné době velmi efektivním pomocníkem při chůzi, kterou si toužím zachovat.

Léčím se v RS centru na Karlově náměstí v Praze, podstupuji pravidelné rehabilitační pobyty v Rehabilitačním ústavu v Hostinném v Podkrkonoší. Pohybuji se o dvou francouzských berlích nebo pomocí mechanického invalidního vozíku (v prostorách rehabilitačního ústavu nebo na výstavách). 
V letošním roce jsem měla možnost v RÚ Hostinném vyzkoušet si s fyzioterapeutkou a paní MUDr. Petříkovou přístroj WalkAide, který paní doktorka přivezla na ukázku z Prahy. 

Efektem přístroje jsem byla ohromena. Při provádění kroku mojí pravé nohy přístroj ve vhodné fázi krokového cyklu umožňuje zvednout špičku chodidla.
Mám omezenou dorzální flexi zvlášť pravé nohy. Špičku chodidla nejsem schopna vůlí zvednout. Dochází k zakopávání, spazmě a nemožnosti krok provést. Přístroj WalkAide stimuluje nerv procházející pod kolenem a aktivuje svaly, které chodidlo zvedají. Při chození s přístrojem jsem ušla jednou takovou vzdálenost bez obrovské námahy, kterou jinak musím vynakládat na provedení kroku pravou nohou. Tím správněji zatěžuji kyčle a využívám lépe zádové svalstvo, které mě při a po „tréninku“ s přístrojem nebolí.

Obrovský přínos této funkční elektrické stimulace shledávám v prevenci nedostatečného využívání a ochabování svalstva. Při denním používání WalkAide je žádoucí postupovat tréninkový režim a tím zvyšovat fyzickou kondici a prodlužovat délku chůze, posílit svalstvo a zvýšit rozsah pohyblivosti kloubů.
To vše přispěje k udržení větší samostatnosti, tolik důležité a ceněné každým pacientem s pohybovými problémy, jenž je především lidskou bytostí, toužící prožít důstojný zbytek života a zachovat si co nejdéle a co nejvíce svoji soběstačnost. Jelikož moje onemocnění má pozvolnou progresi a na zlepšení mého zdravotního stavu není dle lékařů naděje, v současné situaci je pro mě tento přístroj jediným účinným pomocníkem a proto Vás naléhavě prosím o pomoc. 

S velkým pozdravem a díkem Iveta Pilařová
 
Paní  Pilařové se podařilo nashromáždit od jiných organizací částku 91 000 Kč. Nyní potřebuje doplatit zbývající část 30 000 Kč. 
 
Dobrým skutkem pro Ivetu Pilařovou a její rodinu je finanční dar ve výši 30 000,- Kč, na pořízení elektronického přístroje na přepadávání špičky chodidla WalkAide od Innovative Neurotronics.
 
MgA. Iveta Pilařová, PhD.
Vrchlabí
Telefon: 603 783 023 

NAŠI PARTNEŘI

Transparentní účet: 5005005006/2010 + IBAN: CZ4420100000005005005006
Sbírkový účet: 5005005022/2010
Všeobecné obchodní podmínky, Prohlášení o ochraně osobních údajů dle GDPR
Tvorba webových stránek - Neternity.cz